Сгради във Видин

Стара сграда във Видин

Вековна сграда във Видин. Днес ползвана за офиси

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Явор Симеонов

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

връх Калин    Смърч    Бор

Стилистика на партийно-държавна сграда от времето на соца във Видин

В цялата страна има множество такива сгради "билзнаци" с еднотипна архитектура. Шаблон №3

Мура    Пирин    Дженгал

Езера в Пирин    Снимки от връх Дженгал и Централен Пирин   Пловдив   

Към днешна дата лично аз, на първо четене, се сещам за различни по предназначение сгради, които човек създава в общественото си развитие. Култови, обредни, промишлени, жилищни, медицински, селскостопански... Какви още видове сгради се срещат и как е била обусловена тяхната поява в историята на обществото? Освен изброените видове сгради, в историческото развитие на обществото се срещат и още категории. Административни сгради. Дворци, кметства, съдилища, министерства, парламенти. Появата им е обусловена от необходимостта от управление и централизация на властта. Създаването им е още в древността (дворците в Месопотамия, Сената в Древен Рим). Военни сгради – това са крепости, казарми, арсенали, наблюдателни кули. Появяват се, когато възниква потребността от защита на територията и от военна организация (пример: крепостта Баба Вида, Акропола, Великата китайска стена).

Сграда на църква

Църковните сгради спазват определени канони и въпреки това всяка църква има индивидуално излъчване

Частниците погребаха България    Рациария    Червена гордост

Рила    Рилски езера    Родопи

Транспортни и комуникационни съоръжения - гари, летища, пристанища, пощенски станции, пътни станции (каравансараи). Възникват при разширяването на търговията и нуждата от мобилност. Те водят до тяхното изграждане (римски пощенски станции, средновековни каравансараи, индустриалните гари на XIX в.). Търговските сгради са пазари, магазини, търговски центрове, борси, банки. Стават необходими с разрастването на търговията и специализацията на труда (пример: Агора в Древна Гърция, ренесансови търговски домове, модерни молове). Образователни и научни сгради - училища, университети, библиотеки, академии, лаборатории. Когато се явява необходимостта от предаване на знания и научно развитие (пример: Александрийската библиотека, първите университети в Европа, съвременните изследователски центрове). Културни и развлекателни сгради, например театри, оперни зали, киносалони, музеи, галерии, стадиони. Появяват се с разрастването на обществото и нуждата от изкуство и развлечения (пример: Колизеумът в Рим, гръцките амфитеатри, Лувъра).

Кооперации и къщи във Видин

От всичко по малко. Като селски смесен магазин

Русе    Седемте Рилски езера    Еврейската синагога

Карта на уеб-проекта bg-tourinfo.com    Сливен    София

Хотелиерски и туристически сгради като хотели, ханове, мотели, курорти, къмпинги. Извикват ги на живот пътешествията и нуждата от подслон (пример: средновековни ханове, първите луксозни хотели от XIX в.). Инфраструктурни и комунални сгради – включват електроцентрали, водоочистителни станции, депа за отпадъци, депа за градски транспорт, вследствие на индустриализацията и нуждата от управление на ресурсите. Затворнически и сгради за поправителен труд. Това са затвори, изправителни домове, лагери, концлагери. В тях се извършва контрол върху обществения ред (пример: Бастилията, Алкатраз), но са служели и за масови мъчения и убийства (Освиенцим, Белене). Всяка от тези сгради е резултат от конкретни обществени нужди, като еволюцията им е тясно свързана с икономическото, политическото и културното развитие. В исторически контекст първоначално сградите често са били мултифункционални (например крепостите са служили и за защита, и за управление), но с времето специализацията на функциите им е довела до днешното разнообразие.

Котка върху горещ ламаринен покрив

Котката я няма, понеже покривът е горещ. Избягала е

Стара планина    Катедрален храм Свети Димитър - Видин    Телеграф капия

Варна    Велико Търново    информация за Видин

Интересно е да научим за най-ранните видове сгради и да проследим развитието им през историята. Първите сгради са жилищата на праисторическия човек. Първоначално хората използват естествени убежища (пещери, скални ниши). С времето започват да изграждат прости жилища от дърво, кости, кожи и кал. През неолита вече се появяват дълготрайни постройки от кирпич, камък, глина (пример: Чатал Хююк, Турция). В античността има къщи с вътрешни дворове (Месопотамия, Древен Египет, Гърция). В Средновековието откриваме дървени и каменни домове, крепостни жилища, градски къщи. В модерните времена на масово строителство има индустриални жилища, небостъргачи. Перспективите за развитие на всички видове сгради включват устойчиви материали, „умни“ домове, модулни и 3D-принтирани жилища. Друг голям раздел сгради са култовите и обредни сгради - храмове, светилища и гробници. Култовите сгради се появяват с развитието на религиозните вярвания и обредите на древните общества. Първоначално свещените места са естествени – пещери, свещени дървета, реки и планини.

Тухлени сгради до църква във Видин

Зеленината наоколо разхлажда в летните жеги

Пазар капия    Стамбол капия    Художествена галерия - Видин

Сгради, които са претърпели основен ремонт    Художествена галерия - Видин    Видин - Север

С развитието на уседналия живот започват да се изграждат първите светилища и храмове. Първи са праисторическите светилища (неолит, бронзова епоха). Гьобекли Тепе (Турция, ~9600 г. пр.н.е.) е най-старото познато каменно светилище. Стоунхендж (Великобритания, ~3000 г. пр.н.е.) е мегалитна структура с астрономическа ориентация. Долмени и менхири са гробници и култови камъни, свързани с поклонение на предците. От храмовете на древните цивилизации ще споменем Месопотамия (4000 – 500 г. пр.н.е.) – зикурати (стъпаловидни храмове, например Зикуратът на Ур); Древен Египет (~3000 – 30 г. пр.н.е.) – масивни храмове, свързани с боговете (Карнак, Луксор), както и Крито-Микенската цивилизация (~2000 – 1100 г. пр.н.е.) – дворци-храмове (Кносос). От Древна Гърция (~800 – 146 г. пр.н.е.) до наши дни са достигнали класическите храмове с колонади (Партенон). В Древния Рим (~500 г. пр.н.е. – 476 г.) са строили монументални храмове (Пантеонът). Средновековието ни е оставило множество средновековни религиозни сгради. Християнските базилики (IV – VI век), са първите църкви, адаптирани от римската архитектура.

Църковните кубета доминират пейзажа

На преден план - зелени общежития за комари. За сметка на това жегата е омекотена

Запуснати сгради, плачещи за основен ремонт от години    Автофериботен терминал    Хотел Ровно

Паметникът на Бдинци    Видински браншов указател    Видинска епархия - история и интересни факти

Готическите катедрали (XII – XV век) са високи сгради със сводове и витражи (Нотр Дам, Кьолнската катедрала). Има и множество Ислямски джамии (VII век – днес) – минарета, куполи и вътрешни дворове (Синята джамия, Алхамбра). Будистките и хиндуистки храмове са пагоди, ступи, монументални храмови комплекси (Ангкор Ват, Тодай-дзи). Модерното време също изобилства с модерни и съвременни религиозни сгради в неоготически и еклектични стилове (XIX век), което е възраждане на готическата и ренесансова архитектура. Актуални са минимализмът и новаторството (XX – XXI век) – нестандартни храмови форми (Църквата на Светата Троица в Мадрид, модернистичните джамии в Малайзия). В бъдеще ще се набляга на устойчивото строителство – използване на еко-материали и на енергийната ефективност. Наблюдаваме дигитализация на култовите пространства – виртуални поклонения и онлайн храмове. Създава се интерфейс между традиция и съвременност – запазване на символиката при новаторски форми.

Покриви и комини

Зимно време духне ли край реката - няма какво да го спре. Румънците опитват с гъсто засети тополи

история на Видин    Легенди за град Видин    Видин

Друг вид обществени сгради са гробниците и погребалните комплекси. Гробните съоръжения възникват с развитието на вярванията за отвъдния живот. Първоначално хората заравят своите мъртви в прости ями, но с времето започват да изграждат сложни погребални структури, символизиращи социалния статус на покойниците и религиозните вярвания. Праисторическите гробници (неолит – бронзова епоха) биват Мегалитни гробници – долмени, кромлехи и менхири (пример: Нюгрейндж в Ирландия, ~3200 г. пр.н.е.); колективни погребения – скални гробници, катакомби, ями с погребални дарове. Древните цивилизации, като тази в Месопотамия, развиват царски гробници в Ур (~2500 г. пр.н.е.), със златни украшения и колесници. В Древен Египет се строят пирамиди (Хеопс, Хефрен, Микерин), в Долината на царете е гробницата на Тутанкамон. Крито-Микенската цивилизация остава в историята с куполни гробници (гробницата на Агамемнон, ~1250 г. пр.н.е.). Древен Китай – с гробници с теракотени войници (гробницата на император Цин Шъхуан, 210 г. пр.н.е.).

Църковно кубе пред буря, сгушено сред зеленина

Лятото край огромното движещо се водно огледало Дунав, е по-приемливо

Исторически музей - Видин    Катедрален храм Свети Димитър    Снимки от Видин

Има множество антични и средновековни гробници, като Етруските некрополи – подземни гробници с фрески (Тарквиния, Италия). Римски мавзолеи – мавзолеят на Август, мавзолеят на Хадриан (днешният замък Сант Анджело). Готически катакомби и костници са Парижките катакомби, скелетните църкви в Чехия. Ислямски мавзолеи са Тадж Махал (XVII век, Индия), гробниците на османските султани. Но има и модерни и съвременни погребални комплекси, например, Националните пантеони като мавзолеите на Ленин, Кемал Ататюрк, Пантеонът в Париж. Мемориални паркове – военни гробища, стени на паметта (Мемориалът на Холокоста в Берлин). Съществуват крематориуми и урнови гробища – съвременни форми на погребение, алтернативни методи (биоразградими урни). Очевидно, перспективите са в екологични погребения – биоразградими ковчези, „зелени“ гробища; дигитални мемориали – виртуални гробища, холограмни паметници; колумбарии и вертикални гробища – поради липса на пространство в градовете.

Няма жив човек

Как да има в тая бетонна фурна на открито

Население на Видин    Връх Вихрен    Витоша

Административните и дворцови сгради са символи на властта и управлението. Те се появяват с установяването на първите организирани общества се появява нуждата от административни центрове за управление. В началото това са били дворци, които съчетавали управленски, жилищни и религиозни функции. С развитието на държавността и бюрокрацията възникват специализирани административни сгради като съдилища, парламенти и кметства. Древни дворци и административни центрове са Месопотамия (~3000 – 500 г. пр.н.е.) - дворците в Ур, Вавилон и Ниневия – масивни постройки, често комбинирани със зикурати. В Древен Египет (~3000 – 30 г. пр.н.е.) са Фараонските дворци – свързани с храмовите комплекси (пример: дворецът в Пер-Рамзес). Крито-Микенската цивилизация (~2000 – 1100 г. пр.н.е.) създава Двореца в Кносос – сложен комплекс със зали за управление, складове и култови помещения. В Древна Гърция (~800 – 146 г. пр.н.е.) е Агора – обществено пространство за дебати и административни функции. В Древния Рим (~500 г. пр.н.е. – 476 г.) присъства Форумът – център на управлението (Курията – сградата на Сената), както и Императорските дворци на Палатинския хълм.

Сграда във Видин

Колко много климатизирани кабинети и стаи за клатихурници

Парк Владикина бахча    Микросъдова хирургия    Александър Невски

Средновековните дворци и кметства изграждат феодални замъци (X – XV век) – крепостни дворци с отбранителни функции (замъкът в Каркасон, Тауър в Лондон); готически и ренесансови дворци (XIII – XVI век) – замъци, които постепенно се превръщат в представителни резиденции (Лувъра, Дворецът на дожите във Венеция). Кметства и съдебни палати (XII – XVII век) – сгради на местното самоуправление (Кметството в Брюксел, Палацо Векио във Флоренция). Абсолютистки дворци и модерни административни сгради са бароковите и класицистични дворци (XVII – XVIII век) – Версай, Петерхоф, Зимният дворец в Санкт Петербург. Парламенти и правителствени сгради от XIX век са Уестминстърският дворец в Лондон, Капитолият в САЩ. Модерни административни комплекси (XX – XXI век) са сградите на ООН в Ню Йорк, Европейският парламент в Брюксел. Перспективите за развитие на този вид сгради, са в дигитализация на администрацията – интелигентни офиси, онлайн правителствени услуги. Хит ще бъде устойчивата архитектура – енергийно ефективните административни сгради. Децентрализацията на управлението ще доведе до повече локални управленски центрове.

Сграда, навяваща на "вечност"

Нито комунизмът се оказа вечен, нито вечната българо-съветска дружба, нито вечният Съветски съюз (Сесесере)

Военни сгради са крепости, казарми и отбранителни съоръжения. Те се появяват с необходимостта от защита на населението и териториите от външни нападения. Първоначално това са били укрепени селища, а по-късно се развиват в сложни отбранителни системи като крепости, стени и бастиони. Праисторически и древни укрепления са били неолитните укрепени селища – Чатал Хююк (Турция, ~7000 г. пр.н.е.), обградени с плътни стени. Месопотамските градове-крепости (~3000 – 500 г. пр.н.е.) – Ур, Вавилон (Стената на Набуходоносор). Египетските крепости (~2000 г. пр.н.е.) са граничните укрепления по р. Нил. Гръцките акрополи (~1000 – 146 г. пр.н.е.) – Акрополът в Атина, крепостта в Микена. Запазили са се множество римски отбранителни съоръжения (~500 г. пр.н.е. – 476 г.) – крепости по Лимеса, Хадриановата стена (122 г.). Има ранносредновековни крепости (V – X век) – византийски укрепления (Константинопол, стените на Теодосий).

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи

Феодалните замъци (XI – XV век), са изобилствали с кули, ровове, масивни каменни стени (Баба Вида, Каркасон, Кралският замък в Прага). Има и кръстоносни крепости (XII – XIII век) – Крак де Шевалие, Малтийските бастиони. Ренесансови и барокови отбранителни съоръжения са Бастионните крепости (XVI – XVII век) – звездообразни фортификации (Форт Бояр, Палманова). Типични обсадни системи – артилерийски фортификации са крепостите на Вобан във Франция. Модерните военни обекти са фортове и укрепления (XVIII – XIX век) – крепости със сложна фортификация (Форт Моню, Магиньот Линията); казарми и военни лагери (XIX – XX век) – масови гарнизони (Берлинските казарми, руските военни градове). Съвременните отбранителни съоръжения са бункери, ракетни бази, подземни командни центрове (NORAD, Пентагонът). Очевидно в бъдеще ще се развиват киберотбрана и дигитални фортификации – дигитални командни центрове за защита от кибератаки; модулни военни бази – мобилни укрепления с висока степен на автономност; бъдещи космически военни обекти – потенциални отбранителни станции в орбита.

Истински красива сграда

Сграда с човешки мащаби и топлина

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

София    Стара планина

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.