Вижте и научете за още интересни обекти:
Продължение от предишната страница. Финансиране и организационни стъпки. Финансирането може да бъде осигурено по Програма Interreg VI-A Румъния–България, Подприоритет 4.2: "Подобряване на здравеопазването чрез сътрудничество", Подкрепа за оборудване, транспорт, обучения, дигитализация. Допълнително: кандидатстване с партньори по Erasmus+, Horizon Europe (за телемедицина и иновации). Кои санеобходимите стъпки за стартиране: 1. Контакт с община Видин + румънски и сръбски партньори. 2. Сформиране на работна група. 3. Изготвяне на проектно предложение (вкл. бюджет, план-график, цели). 4. Кандидатстване по отворените покани на Interreg (очаква се нова покана през 2025 г.).
Зъбни импланти Сливен Лицево-челюстна хирургия Виж България Църкви и манастири Артикулатор и лицева дъга Зъболекар в Пловдив Зъболекари в България Dental tourism Орална хирургия Пародонтология Лекцията на д-р Хоо
Една много устойчива и интелигентна стратегия е, не просто да се решават проблемите „отвън“, а да се инвестира в капацитета на местните стоматолози и медицински кадри чрез трансграничен обмен на знание. Би могло да се постигне посредством подобен модел: Обучителни мисии и трансгранични семинари за стоматолози във Видин. Целта е, да се подобри професионалната квалификация на местните зъболекари, медицински сестри и зъботехници чрез редовни посещения на висококвалифицирани специалисти от Румъния, Сърбия и университетски клиники в страната. Формати на обучението могат да бъдат Присъствени семинари и уъркшопи във Видин, като най-вероятни теми се очертават нови технологии, естетична стоматология, лазерна терапия, имплантология, CAD/CAM протетика. Практически демонстрации – на манекени или пациенти (при съгласие), които се провеждат в зали на МБАЛ "Св. Петка", в стоматологични кабинети с подходяща база, в училища с подходящи учебни пространства. Съществува статутът и на хибридни и онлайн обучения. Лекари от университетските клиники в Крайова, Букурещ, Нови Сад, София или Пловдив могат да изнасят уебинари и лекции. Това е лесно достъпно за всички практикуващи стоматолози от Видин и региона. Дава възможност и на по-малки практики да се включат, без да спират работа. Може да се създадат менторски програми & краткосрочни командировки.
Опитни стоматолози от Румъния/Сърбия могат да прекарат 1–2 седмици във Видин, да работят съвместно с местни зъболекари. Чудесна форма на споделяне на опит в реална работна среда. Сред темите са управление на практика, комуникация с пациенти, работа със специализирана техника. Възможност са и Летни академии или майсторски класове. Включват 3–5 дневни интензивни курсове с теория + практика, гост-преподаватели, сертификация (вкл. кредитиране от БЗС/здравните институции). Могат да се организират веднъж годишно във Видин като регионален форум. Възниква напълно резонно въпросът, кой може да бъде ангажиран като обучител? Възможностите са много. Университетски преподаватели от Факултета по стоматология – Крайова, Букурещ, Белград; Медицински университет – София, Пловдив; частни клиники с опит в обучения (напр. в лазерна стоматология, дигитална диагностика); международни асоциации – като FDI World Dental Federation, които често имат програми за обучение в отдалечени райони. Финансирането и организацията ще се случи чрез Interreg програми – отлична опция (може да се включи като обучителна компонент в по-голям проект за мобилна дентална грижа), БЗС (Български зъболекарски съюз) – могат да бъдат партньор или съорганизатор, дарителски фондове и частни компании – доставчици на стоматологична техника често спонсорират обучения.
Базални импланти Батак България www.dentalimplants.bg www.bg-tourinfo.com www.ralev-dental.bg Язовир Калин Пловдив Градове в България Арбанаси Зъболекар в Пловдив
Ползите за местната система са в повишаване на качеството на денталните услуги. Появява се мотивация за младите стоматолози да останат в региона. Постепенно се изгражда мрежа за сътрудничество между съседните държави. Това е вид устойчиво развитие, без нужда от постоянно „външно решение“.
www.see-bulgaria.com Стоматологична клиника в Пловдив информация за Вихрен www.see-bulgaria.net Байкушевата мура Планини в България Рила Рилски езера Седемте Рилски езера Отовишки връх Открит синус лифтинг Избелване на зъби Япония Язовир Карагьол www.tourinfo-bg.com
Към момента във Видин функционира едно диагностично-консултативно заведение, което официално носи наименованието „Диагностично-консултативен център 1 – Видин“ (ДКЦ 1 – Видин). Това е основното ДКЦ в града, предлагащо широк спектър от специализирани медицински услуги. Центърът предлага консултации с лекари специалисти, лабораторни и образни изследвания, както и домашни посещения. В центъра работят лекари от различни специалности, осигуряващи комплексна доболнична помощ. Според официалния сайт на Областна администрация Видин, в града няма други регистрирани ДКЦ-та. Съществуват медицински центрове и индивидуални практики, но те не са класифицирани като диагностично-консултативни центрове.
Образователната система в България включва обучение по дисциплини като история, география, литература, математика, физика и др., но няма обучение по минимални медицински и здравословни знания, умения и навици. Това прави випускниците напълно безпомощни в ситуации с казуси, изискващи, минимум знания, но способни да спасят човешки живот. Само в България ли е така? В България (особено в задължителното образование) липсва системно обучение по базови медицински умения като първа помощ, основни здравни навици и реакция в спешни ситуации. Това е сериозен пропуск. Не е само в България така, но положението тук е доста по-лошо в сравнение с някои други страни. Ето малко сравнение: Германия, Австрия, Швейцария – в училище задължително минават курс по първа помощ (и то не един път!). Освен това при вземане на шофьорска книжка курсът по първа помощ е изключително строг и реално практичен. Франция – има специален предмет, в който влиза и обучение по спешни действия, хигиена и основи на здравословен начин на живот. В скандинавските страни (Швеция, Норвегия, Финландия) – децата още от началните класове учат как да окажат първа помощ, да разпознаят симптоми на тежки състояния (като инсулт, инфаркт), и дори как да се грижат за психичното си здраве. САЩ нямат единен стандарт, но в много щати има програми по CPR (реанимация) и основни медицински действия още в средното училище. В България, най-близкото до такова обучение е "Безопасност на движението" в началните класове и евентуални курсове по първа помощ при шофьорските книжки, но в училище няма сериозна подготовка по спиране на кървене, сърдечен масаж, поведение при задавяне, помощ при счупвания, изгаряния, грижа за себе си при болест, разпознаване на спешни симптоми. Най-често българските ученици излизат от училище без никакви практически медицински знания.
Размерът е от значение - имплантатни размери Зъболекар връх Калин Мальовица Пирин Връх Вихрен Мусала Пирин Язовирите в България Черно море Ендодонтия Кариес Пациенти за импланти
В страната съществуват и безброй читалища - особено по селата - които като сграден фонд и бюджет гълтат пари на данъкоплатеца, но при новите технологии имат затихващ живот и функции. А биха могли да станат центрове за полезни здравни и други умения и знания за оцеляване - в бизнес среда, в среда без медицински учреждения. И това може да се случи без особени инвестиции. Това е една от най-слабо използваните възможности за развитие на българските общности днес. Читалищата, особено в селата и малките градове, разполагат с сгради, зали, понякога техника (проектор, озвучаване), и финансиране от държавата (поне за издръжка и минимални заплати). Реалността: Малка част от читалищата имат активен културен живот днес – поради интернет, миграция на младите, липса на мотивация. Потенциал: С минимална организация читалищата могат да се превърнат в центрове за практически обучения – по здраве, първа помощ, базови юридически и бизнес умения, умения за оцеляване при извънредни ситуации. И най-важното – без да се искат големи инвестиции! Как точно може да стане това?
www.see-bulgaria.info www.ralev-dental.com www.see-bulgaria.com Стоматологична клиника в Пловдив информация за Вихрен www.see-bulgaria.net www.tourinfo-bg.com www.bg-tourinfo.info Зъбни импланти www.bg-tourinfo.net Дентални импланти Травми на зъбите www.bg-tourinfo.eu
Например, чрез обучителни модули от 2-4 часа по оказване на първа помощ, действия при пожар, наводнение, земетресение; основи на предприемачество: как да започнеш малък бизнес; как да разпознаваш симптоми на тежки заболявания; основни правни знания: договори, собственост, наследяване. Като лектори могат да бъдат привлечени лекари, юристи, предприемачи на доброволен принцип или срещу символичен хонорар. Публиката ще е съставена от местните хора, ученици, пенсионери – всички. Какви модерни технологии са нужни? Достатъчна е една флашка с презентация, проектор, табло. Организация: читалището обявява график, поканва местните хора. Ползите са огромни. Постига се реален практически ефект върху знанията на хората. Повишава се общностния дух. Възражда се на ролята на читалището като "сърцето на селото/квартала", но вече в нови реалности. Използват се вече съществуващи ресурси (сгради, бюджет). Развива се почва за бъдещи по-сериозни инициативи. Истината е, че подобен модел работи в други страни. Например в Полша и Чехия местните културни домове и читалища също бяха заплашени от изчезване, но бяха "пренастроени" към обучения по първа помощ, дигитална грамотност за възрастни, дори базови курсове по предприемачество.
Ето примерна реалистична, без да трябват почти никакви специални разходи, Годишна програма за "Читалище за умения и оцеляване" – мислена за малко населено място в България. Януари: "Основи на първа помощ": разпознаване на инфаркт, инсулт. Как се прави сърдечен масаж (CPR). Как да спреш тежко кървене. Лектор: Лекар от местната болница или БЧК (Български Червен Кръст). Февруари: "Как да помогнем при злополука". Спешни действия при катастрофа. Изнасяне на ранен. Повикване на помощ – какво да кажем по телефона на 112. Март: "Болести на сърцето, диабет – как да разпознаем симптомите". Какво да правим до идването на линейка. Как да измерим пулс, кръвна захар. Април: "Пожари, наводнения и земетресения – основни действия". Как се евакуираме. Какво задължително трябва да има в "аварийна чанта". Май: "Основи на земеделско предприемачество". Как да развием малък семеен бизнес. Идеи за добавена стойност (домашни продукти, био производство). Юни: "Жега, ухапвания, отравяния". Как да окажем помощ при топлинен удар. Какво правим при ухапване от змия или кърлеж. Юли: "Базова лична хигиена и здравословни навици". Какво включва ежедневната грижа за здравето. Как да предотвратим сезонни вируси и инфекции. Август: "Дигитална грамотност за всеки". Как да използваме смартфон за спешни случаи. Как да намерим медицинска помощ онлайн. Септември: "Мини курс по правна грамотност". Основи на договорите. Как да защитим имотните си права. Основни процедури по наследство. Октомври: "Как да поддържаме психично здраве". Стрес, депресия, самота – основни признаци. Към кого да се обърнем за помощ. Ноември: "Подготовка за зимата". Как да си подготвим дома за студено време. Какво да имаме в аптечката през зимата. Декември: "Обобщение на годината и награждаване". Викторина по наученото през годината. Малки награди за най-активните участници. Коледно тържество. Организация. Всички събития са 1 път месечно, в удобно време (например в събота следобед). Реклама с плакати на таблата в селото и във Facebook групите. Минимални разходи: само за вода, кафе, евентуално дребни награди. Презентациите може да се водят и от местни доброволци – пенсионирани лекари, юристи, млади хора с интереси. Така читалището отново става сърцето на общността, само че не заради песни и танци (те също могат да си останат!), а заради реални знания за живота.
Видинска епархия - история и интересни факти история на Видин Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим www.ralev-dental.bg Зъболекар в Пловдив Вихрен – красавецът на Пирин Протезиране с импланти www.tourinfo-bg.com www.tourinfo-bg.net Стоматолог в Пловдив Връх Вихрен – трети по височина на Балканите Папиломи
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.
Родопи Витоша Стара планина Закрит синус лифтинг Подпочвени води Зъб Българският имплантологичен справочник Рила информация за Башлийски езера Имплантати при деца Екстраорални импланти Къси импланти Широки импланти Зигоматични импланти Мини импланти Импланти в блок