Пейзажна снимка

Пейзажна снимка, направена в планината Родопи над град Батак - с цифрова камера Canon EOS450 през далечната 2008 година. Контрастът на изображението е добър, докато по отношение на яркостта има доста какво да се желае. Думата пейзаж има френски произход - от френското съществително pays, което означава страна или местност. Първоначално пейзажът се възпроизвежда върху различни повърхности с техниките на живописта, като това се случва в продължение на няколко хиляди години - открити са пещерни рисунки на възраст над 10 000 години, които свидетелстват за опити на първобитния човек да запечата пейзажи върху повърхността с достъпните техники за онова време. През средата на XIX век с напредъка на фотографията пейзажите започват да се появяват и върху различни целулоидни и стъклени плаки - всъщност първата снимка в човешката история е именно пейзажна. С технологични напредък на фотографията вече е възможно да се получат пейзажни снмки с невероятно високо качество - особено с помощта на цифровата фотография. Един пълноформатен фотапарат при правилно въведени настройки осигурява отлично качество на изображението, а средноформатните камери могат да запечатат истински шедьоври, и то в много висока резолюция, подходящи за отпечатване върху билбордове или цели фасади на сгради. Разбира се, дори и с мобилен телефон през последните години могат да се заснемат изображения с доста добро качество - особено при високо ниво на осветеността.

Като понятие пейзажът означава изображение на реки, планини, гори и морета - изобщо всякакви природни обекти; съществуват обаче и градски пейзажи, които изобразяват улици, сгради, площади и всичко останало от градската среда. В тази секция на нашия сайт сме публикували различни пейзажни снимки с описания за начина на заснемането им, както и локацията на географските обекти, които са снимани. Тъй като авторите на сайта не могат да рисуват, няма да откриете художествени произведения - за това е необходимо да посетите сайта на пловдивския художник Тони Аврамова.

Батак    България    www.dentalimplants.bg    www.bg-tourinfo.com    www.ralev-dental.bg   Язовир Калин    Пловдив    Градове в България    Арбанаси

Снимка на зимен пейзаж - връх Ботев, заснет от Горнотракийската низина. Дълбочината на фокуса не е задоволителна - храстите на предния план не са добре фокусирани. За да бъде добра тази дълбочина, е необходимо отворът на блендата да е затворен максимално - остава загадка защо при дневни условия на горната снимка няма висока бленда. Вероятно е използван обектив с по-голямо фокусно разстояние, при който трудно се постига задоволителна дълбочина на фокуса. При широкоъгълните обективи това е доста по-лесно. Колкото е по-малко фокусното разстояние на един обектив, толкова по-голяма е дълбочината на неговия фокус - при обективи от порядъка на 10 - 15 мм. на практика целият кадър винаги е на фокус.

Байкушевата мура    Пейзаж от Родопите    Планини в България

При ниска осветеност простигането на добро качество на пейзажните снимки е предизвикателство - при лошо време (както е на снимката горе) в комбинация с късен следобед през зимата, когато слънцето залязва и няма достатъчно светлина. При автоматични режими софутерът на камерата започва да се обърква и доста често снимките излизат доста тъмни, при което се губят част от детайлите. При по-новите поколения фотоапарати този проблем до голяма степен е елиминиран и се явява по-рядко. Горната снимка е направена на връх Барикадите в Средна гора през месец декември, около 17.00 часа след обед - на практика малко преди залеза. Все пак качеството на изображението е задоволително.

Рила    Рилски езера    Седемте Рилски езера    Отовишки връх    Открит синус лифтинг    Избелване на зъби    Япония

Пейзажна снимка с лошо качество - въпреки наличието на детайли небето е сиво и създава едно определено усещане за подтиснатост. Принципно това усещане се получава често в периода на късната есен и зимата дори и в реалната среда, без да се правят пейзажни снимки - самите метеорологични условия са такива. Съществуват обаче техники за елиминиране на сивото подтискащо небе, най-вече с циркулярни поляризатори и филтри.

Язовир Карагьол    връх Калин   Мальовица    Пирин    Връх Вихрен    Мусала    Пирин    Язовирите в България    Черно море    Ендодонтия    Кариес

Пейзажна снимка с отлично качество - камерите на компанията Canon са просто без конкуренция при ясно слънчево време. Освен това е спазена етажността - снимката е разделена на три почти равни части, което създава усещане за дълбочина и съразмерност. Най-отгоре се разполага небето, по средата е планинската верига на Средна гора, а най-отдолу - обработваемите площи. Тъй като нашият екип много обича всякакви абсурдни (или забавни) аналогии, много оприличаваме това разпределение на послойното зашиване на една оперативна рана в хирургията - кожа, фасция и мускулна тъкан от единия край се съединяват с идентични тъкани от противоположния край на раната.

Родопи    Витоша    Стара планина    Закрит синус лифтинг    Подпочвени води   Зъб    Зъбни импланти    Сливен

Горски път в Средна гора - отново възниква проблемът със сивото небе. Качеството на снимката е лошо, тъй като осветеността е ниска - и като следствие силно се намалява скоростта на отваряне на затвора на камерата. Като резултат от това дори и при минимално потреперване на ръката на фотографа контрастът се влошава - виждат се участъци със замазване на листата. Решението е да се повиши чувствителността по ISO - тогава дори и при много ниска осветеност се получават снимки с отлично качество. Проблем представлява цветовият шум - разсеяни фотони, които попадат върху матрицата и предизвикват появата на петна и зърнистост. При по-висока светочувствителност се проявява и повече подобен шум; при съвременните камери обаче този проблем е сведен до минимум и дори при чувствителност от порядъка на 2000 единици няма и следа от зърнистост. Това се проявява предимно в по-тъмните части на кадъра.

Лицево - челюстна хирургия    Виж България    Църкви и манастири    Артикулатор и лицева дъга    Зъболекар в Пловдив    Зъболекари в България    Dental tourism

Пейзажна снимка в Родопите - небето е сиво, но снимката е изключително ефектна. Мъглата, която се спуска по планинските склонове, винаги или почти винаги предизвиква невероятни светлинни ефекти. Върховете на дърветата се издигат над сгъстените водни пари и целият пейзаж придобива един призрачен вид - като декор от филма "Властелинът на пръстените". Още по-интересни ефекти се получават при наличие на скали и стръмни била; много често пък при надморска височина над 2000 метра планинските била са огряни от слънце, докато под тях мъглата се сгъстява и има вид на пелена или пухена завивка. Според един сюжет на шопския зезвек Елин Пелин тримата глупаци решили да се хвърлят от един планински връх (вероятно от Витоша, тъй като от Витоша по-високо НЕМА) в мъглата в ниското, за да се топлят в пуха на завивките. Резултатът от подобен скок е ясен.

В някои случаи мъглата прави пейзажа дори сюреалистичен...

Слънчевите лъчи, които пробиват мъглата, също осигуряват интересни светлинни ефекти

Подробна информация за Пирин планина    Върхове в Пирин    Езера в Пирин    Базални импланти    Информация за Башлийски езера

Горски пейзаж с добро качество на изображението. През сивите есенни дни е лесно да се елиминира ефектът от небето - просто оставяте видим само малък участък с неправилна форма в горната част на кадъра и няма да има сивкаво небе и усещане за подтискане. Същевременно осветеността на целия кадър се повишава, съответно се виждат и повече детайли.

www.bg-dentist.net    Дентален лекар в Пловдив    Мраморният първенец на Пирин - Вихрен    www.tourinfo-bg.net    www.ralev.ws

Алпийски пейзаж с недобро качество - налице са преекспонирани участъци. Тъй като една значителна част от кадъра е в сянка, постигането на еднаква осветеност е определно предизвикателство за фотографа! Това може да се получи единствено с местене на обектива на няколко градуса наляво и надясно до заснемане на най-добрия кадър. Малко заиграване с настройките за измерване на осветеността (дали да се мери само в централната част или в целия кадър) също би свършило работа.

Контакт с авторите на портала    Костна пластика    Синус лифтинг    Двуетапно повдигане на синусов под

При еднороден фон и какъвто и да е обект на преден план камерите на Canon осигуряват несравними ефекти и висока резолюция на детайлите - както е при това дърво в Стара планина. Особено при високо ниво на осветеността се получава много висок контраст и яркост на снимката - всъщност именно при такива условия би трябвало да започнат да се учат да снимат начинаещите фотографи. През лятото се получават невероятни снимки, през зимата - също. Не по-лошо е качеството на изображенията, заснети през пролетта и есента - като през последния сезон жълтите и червените листа осигуряват допълнителни светлинни ефекти. През пролетта се срещат много дървета и храсти, които цъфтят; през зимата пък снегът отразява слънчевите лъчи и това допълнително повишава яркостта на изображенията.

Новини от имплантологията    Костни дистракции    Първи балонен синуслифтинг    Имплантатни размери    Балонен синуслифтинг

Пейзажан снимка с добро качество в Стара планина - между бетонната арка на Троянския проход и хижа Дерменка. В центъра на кадъра се вижда заслон Орлово гнездо. Цветовете са яркозелени - такива се срещат единствено по най-високите части на Стара планина и никъде другаде в България. Тъй като е използван циркулярен поляризатор, небето е с подчертани контури на облаците.

Дори и в градска среда, в най-обикновения квартал с панелени блокове е възможно да се направи добра пейзажна снимка. Необходимо е единствено да се отдели време и да се положат усилия с цел да се улови най-подходящият момент. През есента, при пожълтяването на листата, някои клони на дървета могат да бъдат особено ефектни при наличието на слънчеви лъчи. Килимите от есенни листа също са добър елемент, който да бъде включен в пейзажната снимка в градска среда.

www.dentalimplants.bg

Пейзажна снимка с отлично качество, направена от връх Калин в Рила. Оранжевият филтър създава усещане за залез и елиминира доста успешно ефекта на сивото небе, описан по-горе. Доста фотографи критикуват този метод на заснемане - според тях така се създават извънземни пейзажи, които при нормални условия няма как да се видят никъде по планетата Земя. Всичко е въпрос на вкус и цветоусещане - д-р Ралев например много обича цветните филтри на френския производител Cokin и ги използва при всяка възможност. На снимката горе се виждат добре всякакви детайли, няма преекспонирани участъци, нито пък такива с недостатъчна осветеност, така че според нашата лична преценка това наистина е отлична пейзажна снимка. Разбира се, критици винаги ще се намерят, поради което подканваме да изпращате всякакви градивни или злобни коментари на адрес ralev@bg-tourinfo.com