copyright©by everybody
Вижте и научете за още интересни обекти:
„Свети Димитър Солунски" е построен на мястото на друг храм със същото име, съществувал през 17-ти век. Предишният бил дървен и просъществувал 240 години. В него през 1868 година била отслужена първата тържествена служба на български език. Оттогава този храм става катедра на видинския митрополит Антим, който само след 4 години ще стане пръв български екзарх. През 1889 дървеният храм рухнал и тогава се взело решение за изграждане на нов. За новата православна обител започват дълги дарителски акции. Средства дават всички християни, най-много градският еснаф. През 1855 година първият камък на новия храм е положен. За проектант историята ни е оставила фамилията на италианския архитект Бахнани. За съжаление, като че ли към днешна дата само тя е останала като информация за този архитект. Още трима италианци участват в изграждането - Антони Батистути, Бартлок Клева и Франческо Гусарди. Участват и наши архитекти и майстори – Мачис Йосиф Ментреал, Теодор Върхота и инж. Кожухаров. Технически ръководител бил градският архитект Евгений Геслер, а главен майстор - Генчо Кънчев от Трявна. Пет години след полагането на първия камък храмът е бил завършен. На 26 октомври 1900 година в него се отслужва първата литургия. Но храмът ще се изографисва и урежда години след нея. През 1925 година художникът резбар от София Филип Филипов изработва иконостаса, архиерейския трон и амвона. Те са от липово дърво. Бил обявен конкурс за изработка на иконите и стенната живопис. Печели го големият художник в този жанр Господин Желязков. Храмът е изографисан с помощта на професорите от софийската художествена академия Ст. Иванов и Н. Маринов, от художника Илия Лефев и декоратора Георги Алексиев. През 1926 година храмът е окончателно завършен и осветен от тогавашния митрополит Неофит. Следващи видински митрополити са Филарет и Дометиан. Катедрален храм „Св. вмчк Димитър Солунски” е вторият по големина в България, след храм-паметник „Св. Александър Невски” в София. Обявен е за паметник на културата от национално значение.
Планини в България Черно море Ендодонтия Кариес Родопи Витоша Стара планина Закрит синус лифтинг Подпочвени води Зъб Зъбни импланти Сливен Лицево-челюстна хирургия Виж България Църкви и манастири Артикулатор и лицева дъга Лекцията на д-р Хоо
Храмът е уникален и с църковния часовник, който вече близо век и четвърт точно отмерва времето. Не е известно видинският еснаф да е имал свой часовник, като в много други градове, затова поставеният на „Свети Димитър" се смята за първият градски часовник на Видин. Той бе единственият и до скоро. Доставен е през 1900 година от Мюнхен и монтиран в купола на храма. Този часовник също има дълга история. Цели 8 заседания на Общинския съвет, са посветени на него. От общината се свързват най-напред с фирма от Виена, която иска 4500 златни лева за механизма, без таксата за превоз и монтиране. Градският архитект и един от съветниците дори били командировани във Виена да видят на място как работят тамошните часовници и камбани, които отброяват часовете. Министърът на вътрешните работи обаче спира пътуването, тъй като изглеждало като екскурзия и целта му не оправдавала разходите. По същото време в общината във Видин постъпва и оферта от мюнхенската фирма “Ion Mannhardtsche“. Тя искала 10 000 златни лева за часовника, превозването му до Видин и монтирането. В цената влизали и две камбани с общо тегло 850 кг. Фабриката давала и 5 години гаранция. На заседание на Общинския съвет във Видин се явил представител на фирмата, естествено - дошъл на собствени разноски. Съветниците искали отстъпка от цената. Той свалил най-напред 500, а след това още 500 лв. Цената станала 9000 лв., но и тя не удовлетворила спестовните общинари. Пазарлъкът спрял на 8500 лв., които фирмата приела. Часовникът бил монтиран, а общината поела разходите за поддръжката му.
Байкушевата мура Сравнение на имплантатните системи Зъболекар в Пловдив Базални импланти - информация Отовишки връх Открит синус лифтинг Избелване на зъби Пловдив Градове в България Арбанаси Байкушевата мура Мусала Пирин Язовирите в България Онлайн магазин за дентални материали
Отпуснат бил щат за човек, който да се грижи за него. Това бил Моисей Лазаров, по-късно сменен от Исмаил Бошняков. 40 години за точното време във Видин се грижел Али Хаджиалиев, а от 1940 г. - Кръстьо Динчев. След това го поел синът му Симеон. После за видинския часовник се грижел Николай Маринов и т.н. Тези хора, в началото - повечето евреи и турци - изкачвали всеки ден по 120 стъпала и още 12 метра по дървена стълба, за да стигнат до механизма и камбаните. Навивали го ръчно за около час. Ако се смазва редовно, часовникът има още 3 - 4 века живот, твърдят специалистите - часовникари. Часовникът и досега отмерва времето на всеки 15 минути и на кръгъл час с камбанен звън. Спирал е само един път през 1996 година. Камбаните замлъкват за 2 години, но след поправка, отново започват да бият. Часовникът спрял и през 1999 година, по време на голямото земетресение в Турция. Не се влияе от времето – работи точно и при минус 30 и при плюс 40 градуса навън. Видинчани така са свикнали с него, че дори не се впечатляват, какъв технически феномен ги буди всяка сутрин. Защото камбанният звън е толкова силен, че при тихо време се чува на територията на целия град. Вероятно и в Калафат си сверяват по него времето безплатно.Църковен часовник с подобен механизъм, поставен преди повече от век и четвърт, е единственият работещ в Европа в момента. Изразходвал е по-малко от една трета от капацитета си. Доскоро той бе единствен в града. Отскоро видинчани имат и втори градски часовник. Той е монтиран върху невисок стълб в алеята, която води към Дунава. Част е от проекта за модернизация на централната пешеходна зона.
Седемте Рилски езера Япония Язовир Карагьол връх Калин Мальовица Пирин Връх Вихрен www.tourinfo-bg.com
Конструкцията на храма е сложна. Архитектът-проектантът залага на кръстокуполния план с три надлъжни и един напречен кораб, върху които ляга богатата композиция. Централният купол е висок 33 метра и се носи от 4 свободно стоящи подпори. Куполът и подпорите подчертават обемно-пространствения облик на храма. Вътрешните пространства са начупени и внушителни. Майсторското изографисване придава богатия и пищен образ на църквата. Историята на храма е не по-малко интересна от самия храм. Мнозина се питат защо е построена извън крепостните стени на града, зад които живее градската беднота. Всички по-известни днес забележителности на Видин са строени в крепостта „Калето" - двете най-стари църкви – „Света Петка" и „Свети Панталеймон", джамията на Осман Пазвантооглу, синагогата. В този квартал се намира и втората по големина видинска църква „Свети Николай Чудотворец", митрополитската палата.
В храма е изобразен уникален за православния свят стенопис – пратениците на българския цар Петър (927- 970 г.) поднасят дарове на Св. Иван Рилски. Майсторите са нарисували и лицата на националните герои, борили се за независимост на живеещите в българските земи – Христо Ботев, Васил Левски, Хаджи Димитър, Георги Раковски, Любен Каравелов, Тодор Александров.
www.see-bulgaria.com Стоматологична клиника в Пловдив информация за Вихрен www.see-bulgaria.net Зъболекар в Пловдив Зъболекари в България Dental tourism Орална хирургия Пародонтология
Планът за катедралния храм е на Уста Генчо Кънев - Големият, родом от гр. Трявна. Един Данте в българската архитектура. Храмът е бил еднокамбанариен по подобие на Варненската катедрала, която той строи между 1884 и 1886 година, но архитект Бахнани го преработва частично в двукамбанариен. Сегашната постройка има кръстокуполен план с три надлъжни и един напречен кораб. Централният й купол е висок 33 метра и се носи от четири свободно стоящи подпори.Строежът продължава почти четири десетилетия и храмът е завършен окончателно през 1926 г.Той е непознатата не само тревненска, а и българска слава. В Кратка българска енциклопедия /КБЕ 1966 г./ и Енциклопедия България, /1982 г./, за него са отделени по 4-5 изречения. И упорито е наричан самоук. Самобитен, да! Но не и самоук. Не две или три, а цели десет години младият Генчо, почти момче още, чиракува. И не къде да е, а при известния и търсен в Османската империя майстор строител уста Къню Ганчев Тревнали, баща му. Суровият и безпощаден майстор, строител на военни укрепления и фарове край Цариград, нямал намерение да държи под сянката си своя син. Самият той, потомствен строител, карал малкия чирак “да бърка вар, да пренася едно-друго с корито, тарга…”, както вероятно неговият баща го е карал и не пропускал да го назидава: “Тъй се става майстор!”. А се учил Генчо Кънев не само от баща си и други български майстори. Учил се и от видяното в Цариград, в Русия и Влашко, където са работили и западноевропейски майстори. Учил се е от всичко, което е пред очите му. След Освобождението, с болка, но и с нескрит интерес разглеждал разрушените сгради и изучавал конструкцията и начинът им на градеж. Как да го признаем като не го познаваме? Преди 30 години, на 25 октомври 1979 г. в Трявна имаше научна сесия, посветена на уста Генчо Кънев, т.е. за 150 годишнината от рождението му. Тогава за пръв път бе изнесено научно съобщение за работата на майстора в Елена и Еленския край.
Батак България www.dentalimplants.bg www.bg-tourinfo.com www.ralev-dental.bg Язовир Калин Рила Рилски езера
Десет години по-късно, на 15 ноември 1989 г., в Централния дом на архитектите в София е първото национално честване на Уста Генчо Кънев. Първото и последното. Двайсет години от тогава! Единственият голям научен труд, посветен на майстора е прекрасното монографично изследване на д.а.н. арх. Маргарита Коева и арх. Николай Тулешков “Първомайстор Генчо Кънев”, /1987 г./ Те са успели да публикуват голяма част от творенията на Уста Генчо. А за какво става дума? Колко са църквите, училищата, жилищата, мостовете, изградени от него? Въз основа на публикуваните досега сведения Уста Генчо Кънев е построил църки Свети Димитър във: Видин – катедралата, Горна Студена - Плевенско, Лозарево - Бургаско, Иречеково - Ямболско, Омуртаг, Айтос. Света Богородица във: Варна – катедралата, втора по големина и великолепие след “Александър Невски”, Елена, Калофер, Поморие, Карнобат , Беброво - Еленско, Чирпан. Неотдавна бяха публикувани сведения, че църквата “Рождество Богородично” в с. Старо Стефаново. /на 20 км от Ловеч/, е строена от Уста Генчо Кънев. Св. Св. Кирил И Методий в Свищов, Созопол, Константин – Еленско. Още църкви е строил и в: Севлиево – “Св. Троица”, Ямбол, Враца, Елхово, Здравец – Разградско, Комарево, Трънчовица – Плевенско, Тутракан, Червена вода – Русенско (заедно с Димитър Сергюв) и др. Училища. Габрово – Градско класно училище (Априловската гимназия), Варна – мъжката гимназия, Бургас, Стара Загора, Карлово, Свищов, Калофер, Троян, Елена, Айтос, Разград, Търговище, Катунище – Сливенско, Боженци, Благоево, Върбица – Шуменско и др. Понякога сведенията стигат дотам, че са посочени само районите на строежите му: Бургаско, Шуменско, Разградско, Еленско, Плевенско… А в Русе е построил и джамия, и синагога, вероятно не само заради необичайните и интересни архитектурни задачи. Строил и мостове по Дряновската река и направил първия български мост с хоризонтално платно. Неустановен брой са къщите, които той строи. Засега няма списък на творенията на Уста Генчо Кънев, който да претендира за изчерпателност и точност. Продължението прочетете в следващатастраница.
Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим Стоматологични столове Сравнение на имплантатните системи Кариес Орална хирургия Стоматология Папиломи Бифосфонатна некроза; медикаментозно индуцирана некроза Синусова мембрана Зъболекар Ендодонтия
Размерът е от значение - имплантатни размери Пациенти за импланти Циркониеви корони Цени на зъбните импланти Форум Класификация на зъбните импланти Субпериостални импланти Класификация на имплантите според разположението им в костта история на зъбната имплантология Имплантатни размери - характеристики Клинични случаи с импланти
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.
Сгради, които са претърпели основен ремонт Художествена галерия - Видин Имплантати при деца Екстраорални импланти Къси импланти Широки импланти Зигоматични импланти Мини импланти Импланти в блок Имплантатни аналози и трансфери