Църква в облачен ден

Облачен ден над църква

Пълното име на храма се знае от малцина. А то е: "Свети великомъченик Димитър Солунски"

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

От предишната страница. Десет години по-късно, на 15 ноември 1989 г., в Централния дом на архитектите в София, е първото национално честване на Уста Генчо Кънев. Първото и последното. Наближава половин век оттогава! Единственият голям научен труд, посветен на майстора, е прекрасното монографично изследване на д.а.н. арх. Маргарита Коева и арх. Николай Тулешков “Първомайстор Генчо Кънев”, (1987 г.) Те са успели да публикуват голяма част от творенията на Уста Генчо. А за какво става дума? Колко са църквите, училищата, жилищата, мостовете, изградени от него? Въз основа на публикуваните досега сведения Уста Генчо Кънев е построил църки Свети Димитър във: Видин – катедралата, Горна Студена - Плевенско, Лозарево - Бургаско, Иречеково - Ямболско, Омуртаг, Айтос. Света Богородица във: Варна – катедралата, втора по големина и великолепие след “Александър Невски”, Елена, Калофер, Поморие, Карнобат , Беброво - Еленско, Чирпан. Неотдавна бяха публикувани сведения, че църквата “Рождество Богородично” в с. Старо Стефаново. (на 20 км от Ловеч), е строена от Уста Генчо Кънев. Св. Св. Кирил И Методий в Свищов, Созопол, Константин – Еленско. Още църкви е строил и в: Севлиево – “Св. Троица”, Ямбол, Враца, Елхово, Здравец – Разградско, Комарево, Трънчовица – Плевенско, Тутракан, Червена вода – Русенско (заедно с Димитър Сергюв) и др. Училища. Габрово – Градско класно училище (Априловската гимназия), Варна – мъжката гимназия, Бургас, Стара Загора, Карлово, Свищов, Калофер, Троян, Елена, Айтос, Разград, Търговище, Катунище – Сливенско, Боженци, Благоево, Върбица – Шуменско и др. Понякога сведенията стигат дотам, че са посочени само районите на строежите му: Бургаско, Шуменско, Разградско, Еленско, Плевенско… А в Русе е построил и джамия, и синагога, вероятно не само заради необичайните и интересни архитектурни задачи. Строил и мостове по Дряновската река и направил първия български мост с хоризонтално платно. Неустановен брой са къщите, които той строи. Засега няма списък на творенията на Уста Генчо Кънев, който да претендира за изчерпателност и точност.

Хирургията и информационните технологии    Предимства и недостатъци на имплантите    Имплантологични видеоклипове    Аналози и трансфери    Лицево-челюстна хирургия    Здравеопазване в България    Размерът е от значение - имплантатни размери   

Какво е мястото и времето, кои са майсторите преди и след Уста Генчо, с които животът го среща? Генчо Кънев е роден през 1829 г. Същата година, в която Високата порта разрешава на християнското население да възстановява разрушените си и опожарени църкви и да строи нови. По времето, когато той поел по пътеките от родните си колиби Генчовци към килийното училище в двора на църква “Архангел Михаил” в Трявна с една “цепеничка под мишница”, уста Димитър Сергюв вече е построил в Трявна Калинчевата къща, Дядо Добревата къща, църквата “Св. Петър и Павел” в Котел… Той е майсторът, с когото е работил Генчо Кънев, от когото се е учил. Той е втората голяма школа за него след школата на баща му. Според специалистите, след като изучил при баща си масивните фортификационни конструкции, при Димитър Сергюв той изучил “принципите, по които се формира художественият образ в архитектурата”. Изследванията сочат, че Генчо Кънев получил майсторско право преди тридесетата си година като калфа при уста Димитър Сергюв. Твърде вероятно това да е станало при строежа на църква “Свети Георги” в Трявна. Може би амвонът в тази църква, изработен и подарен от Генчо Кънев, да е ознаменувал точно това събитие. И през ум не му е минавало на хлапето с цепеничката, че докато броди по пътеките към село Трявна, през 1836 г. калфабашията Колю Фичето, с 29 години по-голям от него, поема от устабашията Иван Давдата по-нататъшния строеж на църквата “Св. Никола” в Търново. И че един ден ще се срещне с Фичето, тази легенда в българската архитектура, на моста при Бяла. Ще се срещне и ще се размине с него. Завинаги. Генчо Кънев не е бил ученик на Кольо Фичето. Никога. Познавали се, уважавали се, знаели са кой какво прави. Но срещата между тях е среща на две епохи - Възраждането и Новото време. Затова пък с Димитър Сергюв е работил до края на живота му.

Пирин    Връх Вихрен    Мусала    Пирин    Язовирите в България    Черно море    Ендодонтия    Кариес

Големи изследователи, историографи на българската архитектура достигат до извода, че Уста Генчо Кънев незаслужено е оставян в сянката на Колю Фичето. Той успява в своя 35–40 годишен творчески живот да отговори на двете най-големи национални задачи: отначало - строителството на църкви /а те по онова време са били най-консолидиращият факт в национално, социално е емоционално отношение/, и после, особено след 1878 г. – строителството на училища, защото стремежът към образованието е била първата обсебваща страст на българите след Освобождението. Уста Колю Фичето е най-големият майстор на Възраждането. Но Уста Генчо Кънев, майсторът на прехода от Възраждането към Новото време, е с ново архитектурно мислене и с различни художествени възгледи. Подобно на своя голям приятел Петко Славейков, той цял живот страда от “недостатките” на своето образование. Често контрактите, които перфектно съставял, били написвани от другиго, но проектите си ги правел сам. Ако трябва да начертае кръжилата на прозорците, толкова обикнати и характерни за него архитектурни елементи, засводяванията и куполите, той туря на хартията паричка или захлупва висока чаша… Разбирайки, че България трябва да върви по нов, европейски път, в Румъния се свързва с “архитектон” и от него се научава сам да чертае планове и фасади. За тая цел той си устройва в къщи проектантски кабинет. Върху изработено от самия него столче покрито със стъкло, той нареждал своите чертожни принадлежности. Една цяла зима не се занимава с нищо друго, освен да се учи да чертае. Едва 35 годишен, той строи по няколко сгради едновременно. Това налага нова организация на работата. Въпреки това, Генчо Кънев не се превръща в предприемач. Остава си архитект и “дълбоко почтен човек”, който държи на думата си и задълженията си в договора, който непременно сключва. Мнозина изследователи считат, че е малка разликата между организацията на работа на Уста Генчо и една строителна фирма. Уста Генчо Кънев, е наречен Големия не само защото има и Уста Генчо Малкия (Новаков), а и защото наистина е всепризнат, голям майстор. Той живее със строителството, той се отдава на строителството с чувство за посвещение, за мисия.

Живял в трудни времена, той не се срамувал от селското си облекло. И така, с шаечените потури и калпак, заменил цепеничката под мишница с отвес и аршин, той за огромна почуда на професорите обикалял Ришельовския лицей в Одеса и вземал мерки. И макар че, противно на някои схващания, Априловската гимназия не е копие на лицея, той и нея използвал като разтворена страница от учебник по архитектура. Освен това, той бил човек културен, знаел няколко езика, бил общителен, бил приятел с най-видните търговци, църковни настоятели, общественици и учени и не само в Габрово и Одеса. Помогнал финансово на делото на Апостола. Бил грижовен баща на трите си деца, едно от които – Дабко Уста Генчов ни е оставил ценни сведения за баща си. Особено големи са заслугите на Уста Генчо за разкриване на “новия, общонароден, ренесансов характер на училищната сграда”. Като майстор, израснал в уютната атмосфера и строги правила на тревненския еснаф, Уста Генчо Кънев не е спрял дотук. Приносът му в българското строително изкуство не е само конструкторски. Непрекъснато образоващ се, той смело използва композиционни и стилови елементи от различни епохи. Специалистите справедливо отдават дължимото на зрелия период на тревненската художествена школа, когато започва работа Уста Генчо, подчертават приноса му в развитието на типологията на обществена архитектура у нас. Недооценяването на този майстор позволява мнозина от по-младите да го наричат пренебрежително “необразован”, “самоук”. Не се спирам на специфичните му заслуги за теорията и практиката на българската архитектура. Това е работа на специалистите. Но българската наука продължава да е в дълг към майстора. В дълг към него е и Трявна.

Закрит синус лифтинг    Подпочвени води    Зъб    Зъбни импланти    Сливен    Лицево-челюстна хирургия    Виж България    Църкви и манастири    Артикулатор и лицева дъга

Цяла България представлява един огромен музей на творчеството на Генчо Кънев. Освен научни изследвания, всичко това може да бъде събрано – в снимки, филми, макети, картини, книги и проекти….Той не губи нищо от нашата немарливост. Губят се ценни уроци за професионалните ни архитекти, за българската архитектурна наука. Губи Трявна. Уста Генчо Кънев е роден 29 години след Никола Фичев, около 25 години след Димитър Сергюв, но Корбюзие, наречен “най-видния представител на Международната архитектурна школа”, който е роден 58 години след Уста Генчо, изповядва същите естетически и конструктивни позиции: “архитектурата трябва да говори и да вълнува съзнанието на човека с езика на формите и пространствата, с пропорциите и хармонията между детайлите и цялото”. Изменило ли се е изкуството след Уста Генчо? Наскоро четох за един млад художник, който в една изложба легнал в стъклен сандък и се изложил като “първото живо произведение на изкуството”. Може и да съм старомодна, но просто предпочитам да застана пред църквата “Успение Богородично” в Габрово и да оставя очите и душата ми да се наслаждават на очарованието, изяществото и благородния аристократизъм на това най-съвършено творение на Уста Генчо. Някога нарекли великият флорентинец Данте Алигиери “последния поет на Средновековието и първия поет на Ренесанса”. Уста Генчо Кънев е последният строител на Възраждането и първият архитект на Новото време. Той е българският Данте в архитектурата ни.

Бъндеришки езера    Сравнение на имплантатните системи    Планини в България    истината за базалните импланти    Рила    Рилски езера    Седемте Рилски езера    Отовишки връх    Открит синус лифтинг    Избелване на зъби    Япония Рила

www.ralev-dental.com    Дентална клиника в Пловдив    Мраморният първенец на Пирин - Вихрен    www.dentalimplants.bg>    Родопи    Витоша    Стара планина    Язовир Карагьол    връх Калин    Мальовица    Карцином на кожата

Субпериостален имплант    Сулкусформер    Типове фиксация    Закрит синуслифтинг; вертикален синуслифтинг    Зъболекар    Композити

Следдипломно обучение на Ралев Дентал    Aсептика и антисептика    Зъбни импланти    СМА пили, разширители, ендодонтски инструменти    Бор

Градове в България    Видин - Север    Запуснати сгради, плачещи за основен ремонт от години    Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи

Контакт с авторите на портала    Костна пластика    Синус лифтинг    Двуетапно повдигане на синусов под    Новини от имплантологията    Костни дистракции    Първи балонен синуслифтинг    Имплантатни размери    Балонен синуслифтинг    Батак    България    www.dentalimplants.bg    www.bg-tourinfo.com    www.ralev-dental.bg    Първи имплант от системата Implantium

Язовир Калин    Пловдив    Градове в България    Арбанаси    Байкушевата мура    Планини в България    Зъболекар в Пловдив    Зъболекари в България    Dental tourism    Орална хирургия    Пародонтология    Лекцията на д-р Хоо

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Сгради, които са претърпели основен ремонт    Художествена галерия - Видин    Имплантати при деца    Екстраорални импланти    Къси импланти    Широки импланти    Зигоматични импланти    Мини импланти    Импланти в блок    Имплантатни аналози и трансфери