Априлци

Град Априлци се намира близо до Троян и е образуван от сливането на четири големи села - Ново село, Видима, Острец и Зла река. Сливането на четирите села е осъществено през 1976 година, по случай стогодишнината от Априлското въстание. Името на града е дадено също в чест на Априлското въстание - целият регион взема дейно участие в тези героични събития. Априлци е един от най-дългите градове в България - тъй като е разположен покрай река, подобно на Смолян и Габрово, градът е дълъг и тесен и достига цели 22 километра. Априлци е разположен по поречието на река Острешка, която впоследствие се влива в река Видима - краят на града достига до ВЕЦ Видима.

Град Априлци е разположен точно в подножието на Стара планина. При ясно време се открива отлична видимост към връх Ботев, Марагидик и Острец. Асфалтов път свързва град Априлци и хижа Плевен, откъдето най-лесно може да се изкачи връх Ботев - преходът отнема само около 3 часа и половина. Над хижата е разположен и водопадът Видимско пръскало. От квартал Острец на град Априлци започва и Русалийският проход, който преминава през хижа Тъжа и достига до село Тъжа, което е разположено вече в Южна България. През прохода е възможно да се премине с високопроходим автомобил или джип, макар че в миналото са преминавали и доста ентусиасти с Москвичи. Имало е и планове пътят да се асфалтира, но все пак съседните два прохода - Троян - Кърнаре и Шипченският - очевидно са достатъчни да обслужват трафика между Северна и Южна България. С прокопаването на тунел под Шипка (което не е много ясно кога точно ще се случи) подобен инфраструктурен проект се обезсмисля напълно.

Надморската височина на Априлци е между 500 и 600 метра. Населението на града се колебае около 4000 души. Разстоянието до град Ловеч е около 60 километра, а до град София - около 200 километра. През летния сезон от Пловдив до Априлци се стига изключително лесно, тъй като е отворен проходът Троян - Кърнаре - необходимо е просто да се прехвърлите през Стара Планина и само около 20 километра след Троян ще достигнете до град Априлци. Доста по-сложно е пътуването през зимата - необходимо е да преминете през прохода Шипка, след което да достигнете до град Севлиево и от там да пътувате още около 40 километра до Троян.

Градове в България

Култовият обект Калугера се намира на 4 километра североизточно от града, в северното подножие на връх Марагидик. Разположен е непосредствено до пътека, която пресича Стара планина на юг. Върху масивна скала, която местните жители наричат с това име, са нанесени графитни изображения с различна дебелина. Някои от тях са силно повредени от ерозията на камъка, а други са били обект на вандализъм. Графитите са изсечени в скалата в дълбочина до 2 милиметра и имат средна широчина около 3 милиметра. В средата на камъка има фигури, които наподобяват хора – едната е с големина 60/80 сантиметра, с разперена дясна ръка и квадратна глава. В западната част на скалата е разположена втората фигура – по-малка, с размери 59/20 сантиметра. Тя изобразява също човек с разперени ръце. Около тях са издълбани кръстовидни знаци, малки отвори, черти и символи. Съществува иманярско поверие, според което едната от фигурите е на калугер, който сочи посоката към скривалище на съкровище. Някои учени смятат скалните рисунки за аналогични с тези на входа на централната камера на тракийска гробница, открита между селата Шипково и Ясеново. Те допускат, че това е крайпътно светилище, а човешките фигури изобразяват жрец или предводител, който напътства преминаващите.

Зъбни импланти

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Курс по хирургия в Румъния    Папиломи    Конгрес в Рим