Ботаническа градина

Ботаническата градина е място, което силно наподобява зоологическата градина - там се отглеждат различни биологични видове, за да се показват на хората, да им се радват децата, младежите да си водят гаджетата, които да впечатляват с остроумни коментари и анализи и т.н. Единствената разлика е че в зоологическата градина се отглеждат животни в клетки, а в ботаническата - различни видове растения. Тъй като растенията не могат да избягат извън градината за разлика от жиовтните, те не се отглеждат в клетки и това не навява асоциации за затвор. Единствено някои топлолюбиви растителни видове в градините в умерените ширини се отглеждат в парници.

В България има много ботанически градини, но от всички тях безспорно най-известна е Университетската ботаническа градина в Балчик. Тя е създадена през 1955 година на територията на парка в бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария. Днес градината е разположена на площ от около 65 декара и разполага с втората по големина след Монако колекция от едрогабаритни кактуси в Европа. Интересната история в съчетание с великолепната ландшафтна архитектура прави мястото уникално като дух и атмосфера. Ботаническа градина в Балчик е определена за спасителен център за конфискувани на границата растителни видове по Вашингтонската конвенция (CITES). Градината е редовен член е на Световния съвет на ботаническите градини (BGCI) и е носител на орден “Св. Св. Кирил и Методий” ІІ степен за принос в науката и образованието.

Броят на растителните видове, отглеждани в градината, надхвърля 2 500, принадлежащи към 85 семейства и 800 рода. Една от най-големите атракции е колекцията от гигантски кактуси, растящи на открито от април до октомври. Част от растителното разнообразие включва екзотичните растения: бонбонено дърво, моливно дърво, метасеквоята, която е известна още и със сензационното си откриване. Учените са смятали, че дървото е изчезнало от планетата Земя, поради което го описали по изкопаеми остатъци. Около пет години след това обаче по време на научна експедиция в Китай е намерен жив екземпляр от този растителен вид.

В Ботаническата градина са изградени специални алеи за хора с двигателни и зрителни затруднения. Там незрящите могат да се запознаят с растенията посредством специални табели, написани с брайлово писмо и да добият пълноценни впечатления от градината.